top of page
Ara
  • profpinarcemeroglu

Çocuk endokrinolojisi, çocuklarda hormonal bozukluklarla ilgili teşhis ve tedaviler

Güncelleme tarihi: 3 Oca 2022

Kliniğimizde yapılan teşhis ve tedaviler;


Çocuk endokrinolojisi, çocuklarda hormonal bozukluklarla ilgili bir bilim dalıdır. Hormonlar, vücudumuzda iç salgı bezlerince salgılanan ve kana geçen, kimi organların çalışmasını düzenleyen maddelerdir. Çocuk endokrinolojisinin ilgilendiği problemler, çocuklardaki hormonal bozuklukları içerir. Bunlar, tiroid bezi ile ilgili bozukluklar, büyüme ve ergenlikle ilgili bozukluklar, kilo problemleri, şeker hastalığı, kemiklerdeki metabolik bozukluklar, kalsiyum problemleri, böbrek üstü bezlerindeki problemler, beyindeki hipotalamus ve hipofiz bezi bozuklıkları, büyüme hormonu eksikliği gibi problemleri içerir.

Ben Amerika Birleşik Devletlerinde, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ihtisası ve Çocuk Endokrinolojisi ihtisası sonrası, batı Michigan bölgesinin en büyük referans hastanesinden olan Helen DeVos Çocuk Hastanesinde, 14 yıla yakın sütre görev yaparak, 2000 civarında Tip 1 diyabetli çocuğun takibinde aktif görev aldım. Ayrıca, yılda 8.000-10.000 civarında çocuk endokrin hastasının tedavisinde görev aldım.

Özellikle tip 1 diyabetli çocuklarda, insülin pompası konusunda hem klinik tecrübe, hem de klinik çalışmalarda bulundum. 2000’e yakın tip 1 diyabetli insülin pompası kullanan çocukların takibinde aktif rol alarak, geniş bir tecrübe kazandım. Medtonic (minimed) insülin pompası, animas, Tanden T-slim ve cozmo insülin pompaları ve dexcom ve Medtonic sensörleri ile ilgili geniş tecrübe kazandım. Bu tecrübeler sonrası ,Türkiye’ye dönerek, çocuk endokrinoloji ve diyabet konusunda çalışmalarıma devam ettim.

Muayenehanemde, çocuklardaki hormonal bozukluklarla ilgili problemleri tedavi etmekteyiz. Bunlar, tiroid bezi ile ilgili bozukluklar, büyüme ve ergenlikle ilgili bozukluklar, kilo problemleri, şeker hastalığı, kemiklerdeki metabolik bozukluklar, kalsiyum problemleri, böbrek üstü bezlerindeki problemler, beyinde hipotalamus ve hipofiz bezi bozuklıkları, büyüme hormonu eksikliği ile ilgili problemlere tetkik ve tedavi uygulanmaktadır.Ayrıca, muayenehanemizde insülin pompa tedavisi başlanabilmektedir.

Muayenehanemiz hafta arası Pazartesi-Cuma ve haftasonu Cumartesi hizmet vermektedir. Muayene arndevuları için: 0312-220-05 54 veya 0533-618 05 54 den alınabilir.

Muayenehanemizde hormonal problemlere ait testler ‘’Synlab’’ ile anlaşmalı olarak yapılabilmektedir. Syn lab Tıbbi Mikrobiyoloji,Tıbbi Biyokimya,Tıbbi Patoloji alanlarında hizmet veren Avrupa'nın En Büyük Tıbbi Tahlil Laboratuvar kurumudur. Kan örnekleri, muayenehanemizde alınarak, aynı gün sonuçlar ailelere bildirilmektedir.

64 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Konjenital hipotiroidi, doğuştan tiroid bezinin az çalışması veya hiç çalışmaması durumudur. Ülkemizde ve birçok ülkede yenidoğan döneminde alınan topuk kanı ile teşhis edilebilmektedir. ilk 2-3 hafta

Özellikle 12 yaşından küçük çocuklarda, Tip diyabet tanısı yeni konulduğu zaman, çocuklara anlayacağı dilde Tip 1 diyabetin ne olduğunu anlatmayı ihmal edebiliyoruz. İlk başta fazla bilgisi olmayan

Muayenehanede yapılan testler ve işlemler 1. Laboratuvar tetkikleri için muayenehanemizde kan alınabilmektedir. Muayenehanemiz Synlab ile anlaşma yapmıştır ve hastalardan test için kan alınabilmektedi

bottom of page